Zdjęcie przedstawia okładki książek na temat pamięci, treningu pamięci

Polecamy na jesienne dni

Jesień już puka do okna, dzień coraz krótszy, ale warto w te dni nie zapomnieć o treningu pamięci.

Dzisiaj, w zalewie informacji warto poświęcić czas na trening umysłu. Trening mózgu jest tak samo ważny, jak ten ciała. Ludzka pamięć zachowuje się podobnie jak mięśnie – jeśli nie poddajemy jej systematycznemu wysiłkowi, lecz używamy stale rozmaitych „podpórek”, szybko słabnie i zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Systematyczny trening pozwoli utrzymać ją w znakomitej kondycji.

W treningu mózgu ważne jest skupienie i koncentracja, odprężenie oraz ćwiczenia. Zapamiętywanie ułatwiają różne techniki, np. skojarzenia, historie, „lokowanie” (przyporządkowanie).

Na rozgrzewkę ćwiczenie:

W poniższym ciągu liter proszę odnaleźć ukryte wyrazy, np. TRUSWPIESASDOIAJSD.

Kladplwzkopertazwofryzjerpolzulwtrezsapaportwasgłośswiugłaśnizplgłośnikgreowaddawosefaprezydenpapremiazenonzarbrpkcharewakepopiórodadekawaplmakwertdomzlenusufit2zerozwerklamkaerbuezdefebutwaokuklarytrekrestółzwerklnrolanzdopogyklwteatrqwczekkeczurządptaaptaki despodeskaprogrambzno8unszufladaser cearsenałanwawłazzzlewper8cgracerocer azqwlplasnartywersalkaporaczekającpow straukawkładnepzradiroirakioradiowopirat donawtronjagkjabłkrowdramatfghpomarat opracakbalunapartnoswafgaretcdachjkiytr vbladowaczkinotsafdermitawiertarlikrokod

Polecamy książki i artykuły o pamięci, dostępne w naszej bibliotece – dla starszych i młodszych, dla rodziców, nauczycieli i wszystkich, którzy chcą trochę „rozruszać” swój mózg.

Zapraszamy

Pamięć. Trening pamięci